Novi studij na Sveučilištu u Dubrovniku
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta izdalo je potvrdu kojom se potvrđuje da su Sveučilište u Dubrovniku, Odjel za humanističke znanosti (u osnivanju) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, upisom studijskog programa zajedničkoga preddiplomskoga sveučilišnog studija Povijest Jadrana i Mediterana u Upisnik studijskih programa, stekli uvjete za početak izvođenja predloženoga studijskog programa.
Nositelj studija je Sveučilište u Dubrovniku, a suradnička je ustanova Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Izvođenje studija započet će od akademske 2015./2016. godine i traje tri godine a njegovim se završetkom stječe 180 ECTS bodova i akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) povijesti (univ. bacc. hist.).
Logično je da Dubrovnik, kao grad s izrazito bogatim povijesnim naslijeđem, dobije vlastiti studij iz područja humanističkih znanosti, polja povijest. Dubrovnik i Dalmacija imaju prestižnu institucionalnu infrastrukturu muzeja, knjižnica i arhiva za koje su iznimno potrebni kadrovi s obrazovanjem iz mediteransko-jadranske povijesti. Jednako tako, Dubrovnik ima rastuće Sveučilište i mrežu znanstvenih ustanova za kojih potrebe u potpunosti odgovara specifičan profil znanstvenika formiran na ovakvoj vrsti studija – osposobljenih za specijalistička istraživanja bogate povijesne baštine u regiji.
Program studija bitno je drugačiji od programa sličnih institucija u Hrvatskoj. Specifičnim ga čini izrazit naglasak na stjecanju znanja i vještina koje sežu od pomoćnih povijesnih znanosti sve do turističkog marketinga, a, s druge strane, sam programski sadržaj, fokusiran na srednjovjekovni i ranovjekovni Jadran i Mediteran s naglaskom na predmodernom razdoblju. Iako program sadržava kolegije koji se bave antičkom i modernom poviješću, težište je nastavi na području srednjeg i ranog novog vijeka. Fokusiranost na tu epohu logična je s obzirom na baštinu i kapacitete Dubrovnika, i omogućuje da studenti steknu izrazito visok stupanj upućenosti u problematiku.
Druga specifičnost studija je njegova geografska perspektiva. Naime, većina nastave usredotočena je na geografsku regiju koja se sastoji iz tri koncentrična dijela: cjelokupnog Mediterana, jadranskog prostora, te Dubrovnika i šire okolice. Ovakva geografska perspektiva studentima pruža drugačiji i detaljniji uvid u dubrovačko-dalmatinsku povijest od klasičnog kurikuluma koji je prezentira u okviru nacionalne povijesti.
Treća specifičnost studiju leži u snažnom naglasku na praktičnim vještinama. Uz uobičajenu edukaciju iz pomoćnih povijesnih znanosti (paleografije, diplomatike, kodikologije), studij obuhvaća i „arhivski praktikum“ posvećen prvenstveno arhivskom radu. Povrh toga velik broj kolegija o konkretnim povijesnim temama bit će popraćen radom na dokumentima u dubrovačkom Državnom arhivu. Uz naglasak na istraživačkom aspektu historiografije, studij također nudi kolegije koji se bave turizmom, kulturnim menadžmentom ili konzervacijom. Cilj oblikovanog ovakva, snažno interdisciplinarnog programa jest spojiti klasično humanističko obrazovanje s menadžerskim i marketinškim vještinama, čime bi se stvorili kadrovi osposobljeni da povjesničarsko znanje primijene i izvan uskoga znanstvenog polja – u medijima, u kulturnom i turističkom sektoru.
Uvjeti upisa bit će objavljeni u Natječaju za upis u prvu godinu preddiplomskih studija u akademskoj 2014./2015. godini, a sve informacije bit će dostupne na web-stranici www.unidu.hr/upisi.